reklama

Teória svetlých bodov

Mávate občas depresie? Alebo naopak, máte dobrú náladu, lebo sa na niečo tešíte? Tak pravdepodobne sa aj vy riadite teóriou svetlých bodov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Že o čo ide? Hlavnou myšlienkou je, že na prekonávanie aktuálnych zlých nálad, a depresií je dobré si stanoviť nejaký cieľ (zväčša nejaký pozitívny moment života), ktorý nastane niekedy v budúcnosti a na ktorý sa človek môže tešiť. Takto je potom jednoduchšie prekonávať depresívne stavy, keď si môžete povedať, že za tri dni idem konečne ne ten hokejový zápas.

Podľa dĺžky rozlišujeme tri druhy svetlých bodov. Krátkodobé, strednedobé a dlhodobé. Tie krátkodobé sú asi najintenzívnejšie, bývajú totiž zväčša podporené aj samotnými zmyslami. (Si hladný a varíš si svoje obľúbené špagety s kečupom a syrom. Vtedy ti tie lákavé vône podporia tvoju túžbu.) Problém je, že keďže sa jedná o krátkodobé, hoci aj intenzívne záležitosti, nemávajú často želaný efekt. Tvoju myseľ ti zamestnajú na príliš krátky čas a tvoja depresia sa môže rýchlo vrátiť. (Po chutných špagetách si opäť spomenieš, že život je nanič a nik ťa nemá rád.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dlhodobé svetlé body sú zväčša udalosti veľmi výnimočné. Plánovaná dovolenka, svadba, kúpa nového auta, matematický tábor a pod. To sú veľmi silné stimulanty dobrej nálady, avšak pokiaľ sú príliš ďaleko, taktiež nemusia spoľahlivo fungovať proti depresii a zlej nálade. (Čo mňa zaujíma, že za tri mesiace sa idem lyžovať do álp, keď je práve október, prší, je zima a ja nemám daždnik?!)

Zdá sa, že najlepšou kúrou proti všetko-mi-vadí-a-nechcem-komunikovať nálade sú strednedobé svetlé body. Časové vymedzenie slova "strednedobé" je nejednoznačné, pohybuje sa od dvoch dní do pár týždňov. Tie svetlé body nestrácajú silu prílišným časovým odstupom a zároveň poskytujú dosť času na to, aby depresia pominula. (Hmmm, cez víkend budem spať do jedenástej.... Komu by už len ostala zlá nálade pri takejto fantastickej vyhliadke?)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spomeňme ešte dva špeciálne prípady: moment, kedy sa z dlhodobého svetlého bodu stáva strednedobý, vtedy sila výnimočnej situácie nie je negovaná časovým odstupom a v také dni vás nemôže rozhodiť ani krach na burze, kde ste investovali pol milióna.

Druhý špeciálny druh sú tzv. pravidelné svetlé body. (Hrávate veľmi radi šach a každý utorok večer chodíte do šachového klubu.) Takéto udalosti dokážu spraviť život človeka bezproblémovým, lebo kedykoľvek sa naskytne lokálny pokles nálady, stačí pomyslieť na nasledujúci utorok večer a depresia pominie.

Dodatok o autorstve: Táto teória nie je nová a pravdepodobne existuje viacero nezávislých autorov. Pôvodného autora by však bolo asi ťažké vystopovať (Adam, Eva?).

Ivan Cimrák

Ivan Cimrák

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

PhD študent momentálne pracujúci v Belgicku. Zoznam autorových rubrík:  MexikoBelgickoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu